Har koblet inn turbo'n

Skrevet av Daniel Kulblik,  10.11.2009
Artikkelbilde
Turbo Loke blir trolig favoritt på onsdag. (Foto: hesteguiden.com)

På 31 starter i år kan Anders Langerud vise til 16 triumfer. En bunnsolid trenerstatistikk. Onsdag kommer amatøren til Bjerke i turbofart.  

Turbo Loke er en av fem starthester fra stall Langerud. Samtlige har vunnet løp i år, og amatøren fra Kløfta smiler fra øre til øre. Etter to år på sidelinja, er han tilbake med brask og bram.
- Jeg var lei hest. Kvittet meg med de aller fleste og begynte som lastebilsjåfør. Mens jeg kjørte langtransport holdt samboeren på hjemme med blant annet Turbo Loke. I år har jeg fått tilbake gnisten og resultatene har kommet. Nå blir det mer hest enn langtransport, smiler Langerud som nå har fylt opp stallen igjen.

Turbo Loke var klart til løp allerede i 2007, men så kom problemene.
- Jeg sendte ham til Erik Killingmo, for jeg synes han har godt tak på kaldblodshestene. Men dessverre ble hesten syk. Det viste seg å komme av grovforét. Han ble veldig dårlig, og er en av få som har kommet tilbake etter å ha blitt forgiftet. Loke fikk fri i nærmere et halvt år før vi begynte på igjen i fjor vinter. Nå står han med fem seirer på ni starter, smiler amatøren fra Kløfta.

Etter litt galopp i innledningsløpene imponerte Lome Elden-sønnen i sommer. Det var før han skuffet som favoritt to ganger på rad.
- Han hadde halsproblemer og var helt tett. Det fant vi ikke ut før vi gjestet Bjerke dyrehospital. Han fikk god tid på restitusjon og var dermed litt tynt jobbet foran starten sist, men han imponerte, forteller Langerud. 

Nå handler det om full distanse for første gang etter halsproblemene.
- Jeg håper ikke de to løpene har satte seg i hodet på ham, og han har blitt feig av den grunn. Hesten er frisk og fin hjemme, så alt virker normalt.

- Høitomt varslet sist at han gjerne vil gi ham et løp i rygg, men det er ikke enkelt å få ham ned i feltet. Hesten vil framover. Eirik bestemmer taktikken, så jeg blander meg ikke borti den biten. Uansett hva som skjer fra start, tror jeg han kjemper i toppen. Hadde jeg vært spiller, ville jeg hatt ham med på bongen, avslutter 30-åringen.