- Første gang jeg fikk se ham vinne

Skrevet av Daniel Kulblik,  12.11.2008
Artikkelbilde
Stall Tre puckar, med Peter Forsberg (t.h) i spissen, var strålende fornøyd etter i Axel Jensens minneløp. (Foto: Eirik Stenhaug)

Peter "Foppa" Forsberg og Stall Tre Puckar strålte i likhet med lysspottene etter seieren i Axel Jensens minneløp. Adrian Chip og Robert Bergh hadde små problemer med å innfri favorittstemplet.

- Det er første gang jeg har sett ham vinne, så dette var moro. Nå har jeg vært hesteeier i ti år, og det er gøy å reise rundt. Spesielt med en så god hest som Adrian Chip. Det var hyggelig å komme hit i dag, smilte en fornøyd Peter "Foppa" Forsberg etter triumfen - Sveriges største hockeyspiller gjennom tidene.

Aldri noen tvil
Norges store håp, Lucky Buck, galopperte i det bilen slapp feltet. Mac Wee spratt i den første svingen. Små problemer med å forsvare sporet hadde "milliontraveren" Adrian Chip. Kun Lundabye og Kai Johansen kunne følge inn mot svingen, men hjemmehåpet siktet seg fornuftig nok ned i rygg på svensken. Hans Chr. Holm og Gary Victor kom seg ned i tredje par innvendig. Posisjonen utvendig for lederen ble overlatt til Knut Mønster og Mars. Perfekt til i andre par utvendig fikk Lars Anvar Kolle kose seg bak Harpers Joker. Likevel var det aldri i tvil hvor seieren ville ende.

Joggetur for Adrian
Robert Bergh fikk passere den første runden i 1.15-fart. Nærmest ruslefart for en så god hest som Adrian Chip. Kusken var fornøyd der han satt.
- Det kjentes veldig bra ut, så jeg så ingen grunn til å holde tempoet oppe. Jeg var litt bekymret for startsiden, men det var ikke noe problem. Oppkjøringen til start er mer likt Italia og USA her, det passer min hest adskillig bedre enn hjemme i Sverige. Nå har det blitt to seirer på to starter i Norge, smilte Bergh, som ikke utelukket at de kanskje kommer tilbake i mai neste år.
- Det er ikke helt umulig. Vi kommer til å trene i vinter og satser mot årsdebut i april. Vi har tenkt å kjøre noen internasjonelle løp neste år, kanskje kan Bjerke bli aktuelt.

Kritikken stilnet
Robert Bergh gikk hardt ut mot banemannskapet etter varmingen, men tonen var en annen etter seieren.
- Banen ble fryktelig mye bedre på en time. For min hest var det en fordel, for han liker seg bedre på hardt underlag, sa Bergh, som sammenlignet banen med en sandstrand tidligere på kvelden.

God Gary Victor
Andreplassen gikk til Lennart Bäverholm-eide Harpers Joker, som prøvde et angrep rundt den siste svingen, men var sjanseløs mot vinneren. Gledelig var det med tredjeplassens Gary Victor. Bjerke-traveren avsluttet fint etter innvendig reise, og ble belønnet med nye 60 000 kroner. Lucky Buck avsluttet også sterkt etter en reise i fjerde innvendig etter startgaloppen. Kai Johansen og Lundabye fullførte til femte, mens Bjørn Kolsrud-trente Mars sikret seg den siste premien.